AVI Filme Altyazı Ekleme

AVI Filme Altyazı Ekleme

Geçenlerde internetten Hintçe bir film indirdim. Arkadaşlarımla filmi paylaşmak için İngilizce altyazı eklemem gerekti. Windows XP’de kurulu olan Windows Movie Maker programına baktım. Filme altyazı ekleme özelliği Movie Maker programında vardı ama bu özellik pek de iyi değildi ve altyazıların nerede çıkacağı, ne kadar gözükeceği ve hangi formatta olacağının kontrolü neredeyse imkansızdı.

Movie Maker ile ilgili diğer bir problem de DVD Playerlar’da altyazının gösterilmesini sağlamaktı.

Biraz araştırmadan sonra, bir filme altyazı eklemek için en iyi yolun bir kaç programı birlikte kullanmak olduğunu gördüm. Bu programlardan bir tanesi filminiz ile tam eşleşebilecek altyazıları oluşturmak, diğeri de altyazı ve videoyu birleştirmek için kullanılacaktı.

İşte bu yazıda size ücretsiz bir şekilde altyazı oluşturmanın ve bu altyazıyı videonuza eklemenin rehberini sunacağım. Ön koşul olarak bilgisayar ve programlar hakkında temel bilgilere sahip olmanız gereklidir.

İşe başlamak için ilk olarak bazı programları indirip kuracağız. Çok fazla programla işimiz olacak gibi gözükebilir ama internette bir filme altyazı hazırlamak için hangi siteye bakarsanız bakın, birden fazla program kullanmanız gerektiğini göreceksiniz. Şanslıyız ki tüm bu programları bir programda birleştiren bir program mevcut, böylece işimiz daha basit oluyor.

Subtitle Workshop programını indirin ve açın.

Auto Gordian Knot’ı indirin ve kurun.

Auto Gordian Knot’ı kurarken bir çok kurulum yapmanızı isteyebilir. Hepsini kurun. Bu programlar bilgisayarınızda fazla yer kaplamaz ve de Windows’unuzu veya bilgisayarınızın açılışını yavaşlatmaz.

Subtitle Workshop programının kurulumuna gerek yoktur. Zipten çıkarılması yeterlidir. Sadece SubtitleWorkshop4 ikonuna tıklayın. Kullanacağımız ilk program bu. Subtitle Workshop, bize videomuza istediğimiz kadar altyazı eklememize ve oluşan çıktıyı ayrı bir dosya olarak oluşturmamıza izin verir (böylece videomuz değiştirilmemiş olacaktır.)

Subtitle Workshop programını açıktan sonra File menüsünden New Subtitle’e tıklayın.

Daha sonra Video menüsünden Open’a tıklayın. Videonuzu seçin ve OK’a tıklayın. Videonuz açılacak ve oynamaya başlayacaktır. Videonuzun altındaki kaydırma çubuğunu tutarak ilk altyazıyı ekleyeceğiniz yere kadar sürükleyin ve orta kısımdaki No.1 subtitle’e tıklayın.

Altyazıyı eklemek için alttaki metin kutucuğuna metninizi yazmaya başlayın. Metni yazarken video üzerinde metnin oluştuğunu göreceksiniz. Altyazınızı eklerken, üstteki resimde de gördüğünüz gibi Show ve Hide tabları mevcut. Altyazınızın gözükeceği tam zamanları yazmak zorundasınız. Altyazı bir an görünüp yok olmamalı. Ya da sürekli ekranda kalmamalı.

Videonun ekranda gözüktüğü andaki süreyi almak için videonun alt sağ tarafına bakabilirsiniz. Buradaki numaraların Show/Hide kutularındaki numaralar olduğunu göreceksiniz. Sadece yukarıdaki numaraları alıp Show kutusuna girmeniz gerekli. Örneğin, ben ilk altyazımın videonun 5. saniyesinde görünmesini ve 5 saniye süreyle ekranda kalmasını istiyorum.

Bunun için Show kutusuna 00:00:05:000 yazabilirim veya videoyu altyazının tam görünmesini istediğim ana getirip (veya tam doğru zamanda videoyu durdurup) sağ üstteki numarayı Show kutusuna yazabilirim. Sonra da ekranda altyazının ne kadar görüneceğini yazmak içinde Duration kutusuna gerekli değeri girerim. Bu değer 1 sn olarak girilmiştir standart olarak, bu değeri 5 olarak değiştiririm.

Tüm altyazıları yazma işini bitirdikten sonra File menüsünden Save’a tıklayın. Save as type kutusundan Subrip (.srt) dosya formatını seçerek dosyanızı kaydedin.

Şimdi Subtitle Workshop programını kapatın ve Auto Gordian Knot’u açın. Input File için, videonuzu seçin ve ekleyin. Daha sonra, CTRL+F8’e basın, ekrana External Subs seçeneğinin geldiğini göreceksiniz. Buraya hazırladığınız ve SRT uzantılı olarak kaydettiğiniz dosyayı ekleyin.

Şimdi output dosyanız için video kalitesini seçin. Ben %75 olarak bıraktım. Daha sonra Advanced seçeneğine tıklayarak codec için Xvid veya DivX seçeneğini seçin. Bu işlem biri için çalışmazsa diğer codec’i seçerek deneyin.

Şimdi Add Job’a tıklayın ve altyazılarınızın videonuza eklenmesi için Start’a tıklayın.

Sol taraftaki Log penceresi dosyanızla ilgili tüm işlemleri gösterecektir. Aynı zamanda altyazıları videonuza eklemek için gerekli olan diğer uygulamaları da otomatik olarak yükleyecektir. Eğer bu işlemi ilk defa yapıyorsanız, program size bir Licence Aggrement penceresi açacak ve kabul etmenizi isteyecektir. İşlem tamamlandığında Job Finished mesajını göreceksiniz.

İşte bu kadar. Gayet kolay değil mi? Umarım birazcık çalışma ile işinizi halledebilirsiniz. Eğer herhangi bir yerde sıkıntı yaşarsanız yorum yazın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

İyi seyirler…

(http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/how-to-add-subtitles-to-a-video/ adresinden çeviridir.)

(Translated from http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/how-to-add-subtitles-to-a-video/)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>